16 kwietnia 2024

PWiK Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej zakończyło realizację Projektu pn.: „Rozbudowa kanalizacji sanitarnej w mieście Ruda Śląska”, który współfinansowany był ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 − 2020 Oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu; Działanie 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach.

Całkowita wartość Projektu wyniosła 23 558 246,80 PLN
Dofinansowanie z UE 10 999 234,54 PLN

W związku z potrzebami inwestycyjnymi w obszarze gospodarki ściekowej, już w 2015 roku Spółka rozpoczęła przygotowania do realizacji zadań w ramach projektu „Rozbudowa kanalizacji sanitarnej w mieście Ruda Śląska”. Jego głównym celem było przyłączenie do sieci kanalizacji sanitarnej ok. 507 osób. Dzięki pozyskanym środkom unijnym w 2018 roku rozpoczęto realizację przedsięwzięcia, które składało się z kilkunastu zadań rzeczowych związanych z budową kanalizacji sanitarnej oraz zakupem urządzeń i sprzętu do obsługi sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Z kolei podpisanym w październiku 2021 r. aneksem, rozszerzono jego zakres rzeczowy o pięć dodatkowych zadań. Dotychczas zrealizowana inwestycja pozwoliła na skanalizowanie ponad 190 nieruchomości, w tych obszarach miasta, w których mieszkańcy najbardziej tego potrzebowali.

W ramach Projektu wybudowane zostały nowe odcinki kanalizacji sanitarnej o długości 6,46 km w ulicach: Kłodnickiej, Kwiatowej, Kaczmarka, Szczudlaka, Pułaskiego, Studziennej, Pomorskiej, Kochanowskiego, Kochłowickiej, Drobnej, Oddziałów Młodzieży Powstańczej, Mikołowskiej, Gajowej.
Dodatkowo Projekt obejmował m.in.: 
•    budowę przepompowni ścieków przy ul. Morskiej oraz w rejonie ul. Studziennej
•    modernizację przepompowni ścieków „Górnośląska-Tunkla” przy ul. Górnośląskiej
•    modernizację automatyki na oczyszczalni ścieków „Halemba-Centrum”
•    zakup samochodu z kamerą inspekcyjną i wyposażeniem (GPS i GIS)
•    zakup specjalistycznych urządzeń, m.in. do precyzyjnej lokalizacji wycieków, lokalizacji uzbrojenia podziemnego, czy kamery do monitoringu sieci wodociągowej
•    zakup systemu GIS wraz z serwerem i trzema stanowiskami komputerowymi do edycji danych.

Inwestycja pozwoliła na zwiększenie ilości osób korzystających ze zbiorczych systemów kanalizacyjnych oraz umożliwiła likwidację osadników bezodpływowych, ma zatem korzystny wpływ na środowisko wodne oraz na poziom życia mieszkańców, a w dalszej perspektywie może przyczynić się do rozwoju miasta.

Fundusze logotypy_dofinansowanie.png