Prawdy i mity o wodzie kranowej

Choć od lat jakość wody w kranach jest tak dobra, że z powodzeniem nadaje się do picia, wciąż wiele osób nie wyobraża sobie, że można wypić kranówkę. Czy słusznie? Czy woda ta jest bezpieczna i zdrowa?

Mity

  • W wodzie kranowej znajdują się groźne bakterie
    Nowoczesne technologie pozwalają na efektywne i skuteczne oczyszczenie wody. Woda jest regularnie sprawdzana przez odpowiednie służby sanitarne zarówno pod kątem wymagań mikrobiologicznych, jak i chemicznych, organoleptycznych, fizykochemicznych i radiologicznych. Monitorowana woda pitna nie zawiera szkodliwych dla zdrowia bakterii.
  • Chlor w wodzie kranowej jest szkodliwy
    Chlor jest stosowany w celu dezynfekcji wody, aby zapewnić mikrobiologiczne bezpieczeństwo. Poziom produktów ubocznych chlorowania wody wodociągowej jest ściśle monitorowany i musi spełniać konkretne normy, co oznacza, że picie wody z kranu jest bezpieczne.
  • Domowe filtry usuwają z wody kranowej chlor i zanieczyszczenia
    Niektóre filtry domowe są w stanie usunąć z wody chlor, który jest środkiem dezynfekującym. Nie usuwają natomiast żadnych zanieczyszczeń, gdyż takich w wodzie pitnej nie ma. Usunięcie chloru może wpłynąć na zmianę zapachu i smaku wody. Pamiętać jednak należy, aby dbać o czystość filtrów, ponieważ niewłaściwe ich użytkowanie może prowadzić od rozwoju szkodliwych bakterii na wkładzie filtrującym.
  • Woda butelkowana kupiona w sklepie jest dużo lepszej jakości niż woda kranowa dostarczana przez wodociągi
    Wiele wód źródlanych sprzedawanych w sklepach nie ma w sobie niczego co mogłoby ją stawiać w hierarchii ponad wodą kranową. 
    Jeżeli nie kupujemy specjalnej leczniczej wody, lub wody z drogocennych ujęć o specjalnych właściwościach, to po prostu przepłacamy i dodatkowo przyczyniamy się do zaśmiecania naszej planety kolejnymi plastykowymi odpadami.

Prawdy

  • Wodę kranową można pić bez przegotowania
    Woda kranowa jest czysta bakteriologicznie, tak więc jej gotowanie jest niepotrzebne. Wysoka temperatura zabija jedynie mikroorganizmy, a te są już wcześniej z kranówki usuwane.
  • W wodzie z kranu są minerały
    Woda w naszych kranach posiada niemałe ilości minerałów, w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez.
  • Przegotowanie zmiękcza wodę
    Przegotowanie wody powoduje wytrącenie w postaci osadu (kamienia) części minerałów – zwłaszcza związków wapnia i magnezu – co zmiękcza wodę, ale również powoduje zubożenie składu mineralnego wody.