×

WAŻNY KOMUNIKAT!

PWiK Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej od 1 lipca wznawia bezpośrednią obsługę Klientów oraz przyjmowanie wpłat gotówkowych w kasie przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym informujemy, że Biuro Obsługi Klienta i kasa będą czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00.

W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa powodującego chorobę COViD-19, w trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, a także naszych pracowników, prosimy o przestrzeganie poniższych zasad:

 • obsługujemy tylko klientów w maseczkach (poprawnie założonych) oraz w rękawiczkach jednorazowych,
 • przy wejściu do budynku wymagamy dokonania dezynfekcji rąk (pojemnik z płynem dezynfekującym umieszczony jest przy wejściu),
 • wewnątrz budynku BOK może znajdować się tylko 1 osoba.

Ze względu na istniejące nadal zagrożenie epidemiczne, zachęcamy Państwa, do załatwiania spraw w następujący sposób:

 • drogą pocztową na adres: PWIK Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej, ul. Pokoju 13, 41-709 Ruda Śląska
 • drogą elektroniczną: bok@pwik.com.plawarie@pwik.com.pl
 • pod numerami telefonów: Biuro Obsługi Klienta 32 / 34 24 300, bezpłatny numer awaryjny 994.

Ponadto ponownie informujemy, iż nadal wstrzymujemy się z działaniami w terenie mającymi na celu m.in.: wymianę wodomierzy, odczytów wodomierzy lub innymi pracami eksploatacyjnymi, które nie są niezbędne dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania infrastruktury. Pragniemy również poinformować, że powyższe zmiany nie wpłyną negatywnie na zapewnienie ciągłości dostaw wody, a także odbioru ścieków.

Ciekawostki o wodzie

Prawdy i mity o wodzie kranowej

Choć od lat jakość wody w kranach jest tak dobra, że z powodzeniem nadaje się do picia, wciąż wiele osób nie wyobraża sobie, że można wypić kranówkę. Czy słusznie? Czy woda ta jest bezpieczna i zdrowa?

Mity

 • W wodzie kranowej znajdują się groźne bakterie
  Nowoczesne technologie pozwalają na efektywne i skuteczne oczyszczenie wody. Woda jest regularnie sprawdzana przez odpowiednie służby sanitarne zarówno pod kątem wymagań mikrobiologicznych, jak i chemicznych, organoleptycznych, fizykochemicznych i radiologicznych. Monitorowana woda pitna nie zawiera szkodliwych dla zdrowia bakterii.
 • Chlor w wodzie kranowej jest szkodliwy
  Chlor jest stosowany w celu dezynfekcji wody, aby zapewnić mikrobiologiczne bezpieczeństwo. Poziom produktów ubocznych chlorowania wody wodociągowej jest ściśle monitorowany i musi spełniać konkretne normy, co oznacza, że picie wody z kranu jest bezpieczne.
 • Domowe filtry usuwają z wody kranowej chlor i zanieczyszczenia
  Niektóre filtry domowe są w stanie usunąć z wody chlor, który jest środkiem dezynfekującym. Nie usuwają natomiast żadnych zanieczyszczeń, gdyż takich w wodzie pitnej nie ma. Usunięcie chloru może wpłynąć na zmianę zapachu i smaku wody. Pamiętać jednak należy, aby dbać o czystość filtrów, ponieważ niewłaściwe ich użytkowanie może prowadzić od rozwoju szkodliwych bakterii na wkładzie filtrującym.
 • Woda butelkowana kupiona w sklepie jest dużo lepszej jakości niż woda kranowa dostarczana przez wodociągi
  Wiele wód źródlanych sprzedawanych w sklepach nie ma w sobie niczego co mogłoby ją stawiać w hierarchii ponad wodą kranową. 
  Jeżeli nie kupujemy specjalnej leczniczej wody, lub wody z drogocennych ujęć o specjalnych właściwościach, to po prostu przepłacamy i dodatkowo przyczyniamy się do zaśmiecania naszej planety kolejnymi plastykowymi odpadami.

Prawdy

 • Wodę kranową można pić bez przegotowania
  Woda kranowa jest czysta bakteriologicznie, tak więc jej gotowanie jest niepotrzebne. Wysoka temperatura zabija jedynie mikroorganizmy, a te są już wcześniej z kranówki usuwane.
 • W wodzie z kranu są minerały
  Woda w naszych kranach posiada niemałe ilości minerałów, w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez.
 • Przegotowanie zmiękcza wodę
  Przegotowanie wody powoduje wytrącenie w postaci osadu (kamienia) części minerałów – zwłaszcza związków wapnia i magnezu – co zmiękcza wodę, ale również powoduje zubożenie składu mineralnego wody.