Podlewaj swój ogród taniej
Procedura montażu wodomierza dodatkowego – woda bezpowrotnie zużyta
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej informuje Odbiorców usług o możliwości zainstalowania na terenie nieruchomości wyposażonej w przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne dodatkowego wodomierza do pomiaru wody przeznaczonej do bezpowrotnego zużycia, np. do podlewania ogrodów przydomowych, boisk, celów technologicznych.
W celu zainstalowania dodatkowego wodomierza służącego ustaleniu ilości wody bezpowrotnie zużytej należy:
- Złożyć w siedzibie Przedsiębiorstwa wypełniony druk Zlecenia wydania warunków technicznych przyłącza wodociągowego na cele podlewania ogrodu.
- Na podstawie wydanych warunków technicznych przyłącza wodociągowego na cele podlewania ogrodu wykonać montaż wodomierza dodatkowego we własnym zakresie z uwzględnieniem wytycznych wydanych w tych warunkach lub zlecić wykonanie instalacji wodomierza dodatkowego Przedsiębiorstwu.
- Zgłosić Przedsiębiorstwu wykonanie (we własnym zakresie) zamontowania wodomierza dodatkowego (osobiście w BOK, e-mailem lub tel. 32 34 24 200). W celu sprawdzenia prawidłowości zainstalowania oraz zaplombowania urządzenia należy taką usługę zlecić Przedsiębiorstwu. Jest to usługa płatna.
- Podpisać z Przedsiębiorstwem Porozumienie dot. rozliczania wody zużytej bezpowrotnie na cele podlewania ogrodu.
Jednorazowe koszty związane z zamontowaniem wodomierza ustalającego ilość wody bezpowrotnie zużytej wynoszą:
- wydanie warunków technicznych aktualny cennik
- zaplombowanie zainstalowanego wodomierza aktualny cennik
Koszt zakupu, montażu, utrzymania i legalizacji wodomierza obciąża odbiorcę. Możliwe jest zlecenie odpłatnej usługi w tym zakresie Przedsiębiorstwu aktualny cennik.
Koszty stałe:
Jednocześnie informujemy, że po zainstalowaniu dodatkowego wodomierza będzie pobierana opłata abonamentowa uwzględniająca rozliczenia w oparciu o wskazania wodomierza dodatkowego, określona w taryfie. aktualny cennik
Wodomierze stosowane w obrocie tzn. w transakcji kupna, sprzedaży i wymiany towaru, w celu uzyskania prawidłowej podstawy do rozliczeń, podlegają prawnej kontroli metrologicznej w formie zatwierdzenia typu, legalizacji pierwotnej i legalizacji ponownej na podstawie:
- ustawy z dnia 11 maja 2001 r. Prawo o miarach,
- ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku,
- rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 kwietnia 2017 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli,
- rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 22 marca 2019 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych.
UWAGA!
Zgodnie z § 33 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16.08.1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. nr. 74, poz.836 z późn. zmianami) - to właściciel urządzenia ma obowiązek dbania o odnawianie legalizacji swojego wodomierza indywidualnego. Wodomierz, który nie będzie posiadał ważnych cech legalizacyjnych, nie będzie honorowany w rozliczeniach.