rudaslaska.pl: Klaster energii i wodoru w Rudzie Śląskiej

2023-11-29 

Władze Rudy Śląskiej zainicjowały powstanie klastra energii i wodoru. W przedsięwzięciu oprócz miasta weźmie udział pięć spółek działających na terenie miasta. Do głównych zadań klastra będzie należało wytwarzanie, dystrybucja i obrót energią, budowa instalacji odnawialnych źródeł energii, zwiększenie efektywności energetycznej i wspieranie rozwiązań w zakresie zapobiegania lub ograniczania emisji zanieczyszczeń związanych z wytwarzaniem energii.

Dziś w Urzędzie Miasta podpisano porozumienie o wzajemnej współpracy w ramach klastra energii i wodoru. Sygnatariuszami porozumienia oprócz miasta było Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., Aquadrom Sp. z o.o., Weglokoks Energia Sp. z o.o. oraz PreZero Service Południe Sp. z o.o.

 

Więcej na rudaslaska.pl: https://www.rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/klaster-energii-i-wodoru-w-rudzie-slaskiej


sozosfera.pl: Klaster energii i wodoru powstanie w Rudzie Śląskiej

Władze Rudy Śląskiej zainicjowały powstanie klastra. Będzie to klaster energii i wodoru. W przedsięwzięciu oprócz miasta weźmie udział pięć spółek działających na terenie miasta. Do głównych zadań klastra będzie należało wytwarzanie, dystrybucja i obrót energią oraz budowa instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). Wśród tych zadań będzie też zwiększenie efektywności energetycznej. Urząd Miasta Ruda Śląska (UM) wyliczył tu również wspieranie rozwiązań służących zapobieganiu lub ograniczaniu emisji zanieczyszczeń związanych z wytwarzaniem energii.

Więcej na sozosfera.pl: https://sozosfera.pl/zielona-energia/klaster-energii-i-wodoru-powstanie-w-rudzie-slaskiej/


energetyka24.com: Nowy klaster energii i wodoru na Śląsku. Cel – walka z kosztami energii

W Rudzie Śląskiej powstał klaster energii i wodoru, który ma służyć m.in. optymalizacji kosztów energii. Przy europejskiej dotacji opracowana zostanie też koncepcja wykorzystanie infrastruktury pogórniczej do produkcji energii z odnawialnych źródeł i jej magazynowania.

O zainicjowanym przez władze Rudy Śląskiej klastrze poinformowało w środę biuro prasowe rudzkiego magistratu. Oprócz urzędu miasta w przedsięwzięciu uczestniczy pięć działających na terenie Rudy Śląskiej spółek - miejskich, państwowych i prywatnych.

Więcej na energetyka24.com: https://energetyka24.com/elektroenergetyka/wiadomosci/nowy-klaster-energii-i-wodoru-na-slasku-cel-walka-z-kosztami-energii