PWiK bez tajemnic

Woda to podstawowy element życia. Potrzebują jej wszyscy i to nie tylko do picia. Warto zatem dowiedzieć się, jakie etapy musi przejść, by mogła znaleźć się w naszych kranach. Przydatną wiedzę z tego zakresu, jak co roku, starało się przekazać Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej, które w tym celu po raz kolejny zorganizowało Dni Otwarte. Mieszkańcy miasta pomiędzy 6 a 8 października mogli zwiedzić Oczyszczalnie Ścieków „Orzegów” i „Halemba-Centrum”, poznać laboratorium PWiK oraz dowiedzieć się z jakiego sprzętu przedsiębiorstwo korzysta na co dzień. Niecodzienne „lekcje” prowadzone były przez jego pracowników.

Dni Otwarte to niepowtarzalna okazja, aby poznać „od kuchni” pracę naszego przedsiębiorstwa. Szczególnie do udziału w tym edukacyjnym wydarzeniu zachęcamy szkoły. Podczas zwiedzania obiektów można dowiedzieć się, jak przebiega proces oczyszczania ścieków, natomiast w laboratorium zobaczyć szereg urządzeń służących do badania wody i ścieków oraz sprawdzić twardość wody. Dodatkową atrakcją jest zawsze pokaz specjalistycznego sprzętu, np.: kamery do przeprowadzania inspekcji, czy zadymiacza, dzięki któremu można wykrywać nielegalne. W Dniach Otwartych brały udział zarówno grupy zorganizowane ze szkół, jak i pozostali mieszkańcy miasta. Pomimo niskich temperatur rudzianie chętnie uczestniczyli w zwiedzaniu, dowiadując się o procesach techniczno-biologicznych, przez które musi przejść zużyta woda, by mogła z powrotem trafić do środowiska.

W tym roku Przedsiębiorstwo miało przyjemność gościć blisko 300 osób. Cieszymy się, że Dni Otwarte spotykają się nadal z niesłabnącym zainteresowaniem wśród odwiedzających. To niepowtarzalna okazja, by uświadomić mieszkańcom, że praca w wodociągach to nie tylko proces dostarczania wody, ale także oczyszczanie ścieków i troska o środowisko. Mamy nadzieję, iż dzięki podobnym inicjatywom zaszczepiamy w młodym pokoleniu proekologiczne zachowania. Na zakończenie wizyty każdy uczeń otrzymał kolorową książeczkę „Edukacja z Wodniczkiem”, wydaną przez przedsiębiorstwo.