Zakup nowej pompy odpowiedzialnej za transport wody technologicznej
PWiK Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej od wielu lat realizuje zadania z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym, ograniczając zużycie wody pitnej. To nieodzowny element prowadzonej przez Spółkę polityki dążącej do optymalizacji kosztów oraz uwzględniającej aspekty środowiskowe. Przykładem tego typu działań są rozwiązania prowadzone min. przez oczyszczalnię ścieków „Orzegów”, która po modernizacji w latach 2007-2008, oczyszczone ścieki wykorzystuje na potrzeby własne.
Od połowy sierpnia br. w oczyszczalni działa nowa pompa, która zastąpiła wysłużone urządzenie z 2007 roku. Przepompowało ono ok. 5 500 000 m3 wody technologicznej, zaoszczędzając blisko 3 500 000 m3 wody pitnej oraz wykorzystując ciepło ze ścieków w ilości ok. 2 000 000 m3. Dla zobrazowania — 5,5 mln m3 wody wodociągowej wykorzystali w roku 2022 wszyscy mieszkańcy Rudy Śląskiej.
Głównym odbiorcami wody technologicznej, uzyskiwanej poprzez poddanie oczyszczonych ścieków procesowi dodatkowej filtracji mechanicznej, jest węzeł przeróbki osadów oraz kotłownia. Służy ona do czyszczenia taśm filtracyjnych w procesie odwadniania osadów ściekowych oraz ochładzania powietrza z suszenia osadów, przed podaniem go do biofiltracji. Z kolei ciepło z oczyszczonych ścieków wykorzystywane jest do produkcji ciepłej wody użytkowej i do ogrzewania wszystkich budynków obiektu. Zawarta w ściekach energia odbierana jest przez system wymienników i trafia do pompy ciepła. Użycie ścieków jako dolnego źródła ciepła, nawet zimą gdy ich temperatura spada do 8-9 °C, pozwala przygotować ciepłą wodę użytkową na potrzeby socjalne pracowników przedsiębiorstwa oraz zapewnić odpowiednią temperaturę w budynkach. Nowa pompa dodatkowo umożliwia pracę w niższych zakresach przepływu dla wymaganych zmiennych warunków pracy wewnętrznej sieci technologicznej.
Podobne rozwiązania stosowane są także przez oczyszczalnię ścieków „Halemba-Centrum”.