Zmień nawyki - WC to nie kosz na śmieci

Wielu z nas traktuje muszlę klozetową jak kosz na śmieci. Bez zastanowienia wyrzucamy lub wylewamy do niej wszystko co się zmieści, spłukujemy i problem z głowy.

Nie zdajemy sobie sprawy, iż odpady te stanowią nie lada problem, ponieważ zanieczyszczają kanalizację, powodują spowolnienie odpływu ścieków czy wreszcie jej zapchanie. Poza tym śmieci spłukiwane w ubikacji przyczyniają się do powstawania awarii urządzeń w przepompowniach ścieków czy oczyszczalniach, przez co generują dodatkowe koszty i bezpośrednio wpływają na cenę odprowadzania i oczyszczania ścieków.

Bądź świadomy i nie spłukuj w toalecie:

  • Środków higieny osobistej, podpasek, tamponów, pampersów, wacików, patyczków do uszu, nici dentystycznych, chusteczek nawilżanych – mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych,
  • Emulsji, lakierów, klejów, mieszanin cementowych i wszelkich płynów nie mieszających się z wodą,
  • Przeterminowanych lekarstw i toksycznych substancji chemicznych – trują bakterie oczyszczające ścieki,
  • Resztek jedzenia, zwłaszcza tłustych oraz wszelkiego rodzaju olejów – wpływają niekorzystnie na procesy biologiczne w oczyszczalni oraz powodują utrudnienia związane z „obrastaniem” rurociągów i urządzeń,
  • Innych odpadów, które powinny wylądować na wysypisku śmieci, a nie w kanalizacji.

Zmień swoje dotychczasowe nawyki - odpady wytwarzane w domu, odpowiednio segreguj i wyrzucaj do specjalnie przeznaczonych pojemników.

Dbaj o toaletę w swoim domu, restauracji czy innych miejscach w których z niej korzystasz. Taka ekologiczna postawa każdego z nas, ułatwiłaby proces oczyszczenia wody zanim wróci ona do obiegu, a w konsekwencji z powrotem do naszych kranów. Pomyśl o tym, gdy znów będziesz chciał coś wrzucić do WC!

Haziel to nie hasiok.jpg